phone 444 6006
email info [@] soft-nec.com

TEKNİK SERVİSİNİZİ YÖNETİN

SERVIVE CLOUD ile sorunları anında alın, teknik servise yönelendirin yapılan işlemleri izleyin ve raporlayın. Bütün teknik servis süreçleri çok kolay ve elinizin altında. Üstelik çağrı merkeziniz, web siteniz ve yönetimizniz entegre çalışsın.

Mükemmel bir teknik servis yönetimi... 

 

  • Çağrı Merkezi

  • E-Posta ile Şikayet / Servis Talebi 

  • Web'den Şikayet / Servis Talebi

  • Teknik Servis Yönlendirme

  • Raporlar, 

  

Sales Cloud ile hepsi tek çatı altında...

 

 

 

 

Müşterileriniz daha iyi bir hizmet bekliyorlar ve bu hizmetleri tercih ettikleri kanallardan almak istiyorlar. Bu yüzden salesforce.com’un çağrı merkezi, müşteri destek ve hizmet çözümlerini kullanan firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Salesforce CRM’i diğer geleneksel müşteri hizmetleri yazılımlarından ayıran en önemli özellliği abonelik system altyapısı. Sunucu bazlı müşteri hizmetleri yazılımlarından farklı olarak, ne sizin ve müşterilerinizin system kurulumu için beklemenize, ne de donanım ve yazılım satın alıp düzenli bakım maliyetlerine katlanmanıza gerek yok.

İnsanlar arası iletişim ve etkileşiminin yaşandığı yer müşteri hizmetleridir. Dolayısıyla müşteri hizmetleri çalışanları, bu noktada sorunsuz bir müşteri deneyimi sunmak isterler. Markanızın sorumlusu olarak yeni medya ve geleneksel kanallarda müşteri ile etkileşim önemlidir.  Müşterilerinizin tecrübelerinden yararlanarak şirketinizi yenilikçi fikirler hakkında bilgilendirme şansını kaçırmamalısınız.  

Softnec, bulut teknolojinin yenilikçi çözüm ve süreçleri ile müşteri ve çalışanlarınızın sorunsuz ve hızlı etkileşimlerini garanti ediyor.

Müşterileriniz, her an her yerde hizmet almak istiyorlar, bu da onlara 7 gün 24 saat destek sunmanız anlamına geliyor.

Özelleştirilmiş Hizmet

Müşterilerinin firmanızdan hizmet beklentisi her geçen gün artıyor. Bu yeni ihtiyaçlara cevap vermek, rakibinizin sunduklarından daha farklı olarak özelleştirilmiş servis sunmayı beraberinde getiriyor.

Çok Kanaldan Destek 

Günümüzde, müşteriler markanız hakkındaki görüşlerini telefon ve eposta gibi geleneksel kanallardan sosyal medya platformlarına kadar çok sayıda farklı kanalı kullanarak ifade ediyorlar. Müşterilerinize yaşadıkları yerlerde çoklu kanal destekleri ile bağlanın.

Akıllı Müşteri Hizmeti

Şirketler, problemler yaşanmadan önce çözüm bulmalılar müşterileri sorun yaşadığında destek süresince onları memnun etmeliler. Service Cloud, personelinize müşterilerinizin ihtiyaçlarını önceden görebilme araçları sunar.  

Daha Hızlı Destek

Müşteri hizmetlerinde “zaman” kritiktir. Hızlı hizmet, müşterileri memnun eder ve şirketinizin para kaybetmesini önler. Çalışanlarınıza, sorunları hızla ve kolaylıkla çözebilecekleri sistemler sunun.

Ücretsiz olarak kullanmaya başlamak için bizimle bağlantıya geçin.

Sorunuz mu var? Cevapları bizde.

Herşeyi kullanım klavuzundan öğrenmek zorunda değilsiniz. Bazen birinin size yardımcı olması hayatınızı kolaylaştırır. Ürünler, hizmetler, implementasyon, entegrasyon veya başka bir konuyla ilgili sorularınız varsa, bizi arayın (444 60 06). Sorularınızı danışmanlarımız cevaplasın. 

Yandex.Metrica